Pulitzer Prize: 2021 Winners List

30
Pulitzer Prize: 2021 Winners List

PUBLIC SERVICE

Finalists ProPublica; The Courier-Journal of Louisville, Ky.

BREAKING NEWS

Finalists Staff of The Courier-Journal, of Louisville, Ky.; Helen Branswell, Andrew Joseph and the late Sharon Begley of STAT, Boston

INVESTIGATIVE REPORTING

Finalists Dake Kang and the staff of The Associated Press; Margie Mason and Robin McDowell of The Associated Press

EXPLANATORY REPORTING

Finalists Megha Rajagopalan, Alison Killing and Christo Buschek of BuzzFeed News

LOCAL REPORTING

Finalists Jack Dolan and Brittny Mejia of The Los Angeles Times; Staff of The Post and Courier of Charleston, S.C.

NATIONAL REPORTING

Finalists Staff of The New York Times; Staff of The Wall Street Journal

INTERNATIONAL REPORTING

Finalists BuzzFeed News and the International Consortium of Investigative Journalists; Staff of The New York Times; Staff of The Wall Street Journal

FEATURE WRITING

Finalists Greg Jaffe of The Washington Post

COMMENTARY

Finalists Roy S. Johnson of the Alabama Media Group; Melinda Henneberger of The Kansas City Star

CRITICISM

Finalists Mark Swed of The Los Angeles Times; Craig Jenkins of New York Magazine

EDITORIAL WRITING

Finalists Lee Hockstader of The Washington Post; Alan Wirzbicki and Rachelle G. Cohen of The Boston Globe

EDITORIAL CARTOONING

Finalists Ken Fisher, drawing as Ruben Bolling, for “Tom the Dancing Bug,” Andrews McMeel Syndicate; Lalo Alcaraz of Andrews McMeel Syndicate; Marty Two Bulls Sr.

BREAKING NEWS PHOTOGRAPHY

Finalists Hassan Ammar, Hussein Malla and Felipe Dana of The Associated Press; Joshua Irwandi, a freelance photographer for National Geographic

FEATURE PHOTOGRAPHY

Finalists Staff of Getty Images; Tyler Hicks of The New York Times

AUDIO REPORTING

Finalists Staff of National Public Radio; Staffs of the Invisible Institute of Chicago, The Intercept and Topic Studios

FICTION

Finalists “A Registry of My Passage Upon the Earth,” by Daniel Mason; “Telephone,” by Percival Everett

HISTORY

Finalists “The Deviant’s War: The Homosexual vs. the United States of America,” by Eric Cervini; “The Three-Cornered War: The Union, the Confederacy, and Native Peoples in the Fight for the West,” by Megan Kate Nelson

biography

Finalists “Red Comet: The Short Life and Blazing Art of Sylvia Plath,” by Heather Clark; “Stranger in the Shogun’s City: A Japanese Woman and Her World,” by Amy Stanley

poetry

Finalists “A Treatise on Stars,” by Mei-mei Berssenbrugge; “In the Lateness of the World,” by Carolyn Forché

GENERAL NONFICTION

Finalists “Minor Feelings: An Asian American Reckoning,” by Cathy Park Hong; “Yellow Bird: Oil, Murder, and a Woman’s Search for Justice in Indian Country,” by Sierra Crane Murdoch

DRAMA

Finalists “Circle Jerk” by Michael Breslin and Patrick Foley; “Stew” by Zora Howard

MUSIC

Finalists “Place” by Ted Hearne; “Data Lords” by Maria Schneider

Source link